כניסה
למערכת
ט.מ.ל
PAYCHECKS
לחץ להרשמה
מרכז ידע
מרכז ידע
01.02.2014

בג"ץ דחה את ביטול הטבות המס לחמישה ישובים שנגרעו מהרשימה הקודמת

בג

אחרי מאבק של שנים, חמישה ישובים שנגרעו מרשימת ההטבות נוספו אליה בחזרה לאחר התערבות של בג"ץ.

הסיפור מתחיל בפסיקת בג"ץ במאי 2012 ובהחלטת בג"ץ ממאי 2013, שקבעו את ה-22 בפברואר כמועד לביטול הטבות המס (מדובר בהטבה שמתבטאת בהנחה של 13% במס הכנסה).

 

אלא שפסיקת בג"ץ זו ניתנה עוד לפני הדיון שהתקיים בממשלה שבו הורחבה מפת הישובים מ-150 ל-419. כלומר, למרות ש-5 רשויות (בית שאן, חצור הגלילית, ערד, מועצה אזורית ערבה תיכונה ומועצה אזורית חבל אילות) לא נמצאו מתאימות להיכלל במפת ההטבות המקורית, הן צורפו על ידי הממשלה למפה המתוקנת ממש ברגע האחרון, כנראה בעקבות לחצים פוליטיים.

 

ועדת הכספים

בעקבות החלטת הממשלה על הרחבת מפת ההטבות יזמו שני חברי הכנסת אראל מרגלית ויצחק כהן דיון מהיר בוועדת הכספים. בעקבות זאת, הצטרפה ועדת הכספים לעתירות הישובים לדחיית רוע הגזירה

והגישה בקשה לבג"ץ לדחות את החלטתו להסיר את 5 הישובים ממפת הטבות המס.

ועדת הכספים ציינה בבקשתה שהכנסת רואה בחיוב את ההחלטה של הממשלה. הכנסת גם קראה לממשלה לזרז את הליכי החקיקה, ובינתיים לא להוריד את 5 הרשויות מרשימת ההטבות, עד שהחוק יאושר בכנסת ויסתיימו דיוני התקציב לשנת 2015.

חבר הכנסת מרגלית מספר כי בית המשפט שמע את בקשת ועדת הכספים ובעקבות זאת נתן לה זמן כדי שתספיק לחוקק את החוק עד נובמבר 2014.

 

החלטת בג"ץ 20 בפברואר

ב-17 בפברואר 2014 ביקשה ועדת הכספים מבג"ץ ומהממשלה לעצור את ביטולן של הטבות המס ל-5 רשויות אלה.

 

בקשת ועדת הכספים לבג"ץ ב-20.2.2014 הניבה שלוש החלטות:

 

  1. מועד הכניסה לתוקף של הצהרת הבטלות בחמש רשויות אלה יידחה והרשויות יוותרו ברשימת היישובים שהתושבים שלהם זכאים להטבות המס עד ל-1 בנובמבר 2014.
  2. באשר ליישובים מזרעה, כיסרא-סיע ובית ג'אן, הסעד שניתן בפסק הדין יישאר על כנו.
  3. על הכנסת והמשיבים שמיוצגים על ידי פרקליטות המדינה להגיש הודעות עדכון באשר להתקדמות של הליכי החקיקה, לא יאוחר מתאריך 15.9.2014.

 

ועדת הכלכלה

גם ועדת הכלכלה בכנסת דנה בנושא וניסתה להבין את השינוי בסדרי העדיפויות של הממשלה שהביא לגריעת חמשת הישובים ממפת ההטבות.

בוועדת הכלכלה הובהרו הסעיפים שעל פיהם נקבע מי בתוך המפה ומי בחוץ, וביניהם:

  • הקריטריון הפריפריאלי –  המרחק מהמטרופולין והמדד הכלכלי חברתי של הישוב.
  • הקריטריון הביטחוני – ישובים שסמוכים לגבול.
  • קריטריון ביטחוני נוסף – ישובים מאוימים ברחבי יהודה ושומרון.
  • יישובים חדשים ויישובים סמוכי גדר.

 

בוועדת הכלכלה ניסו להבין את השוני בין החלטתה של הממשלה ב-2009 ובין ההחלטה הנוכחית, ומצאו שנוספה הגדרה של "ישובים סמוכי גדר". כלומר, מפת ההטבות משקפת רצון של הממשלה לסייע ליישובים שנמצאים לאורך הגבולות. היו חברי ועדה שטענו שמדובר בעצם בלחצים פוליטיים שהופעלו על הממשלה.

 

תגובות מהשטח

תגובותיהם של ראשי הרשויות לא איחרו להגיע. לדוגמה, ראש עיריית בית שאן, רפי בן שטרית, הגדיר את הטבות המס כחמצן וכעוגן כלכלי לבית שאן. חמשת ראשי הרשויות הדגישו את החשיבות של הטבות המס ואת השפעתן על ישובים פריפריאליים אלה.

שמעון סויסה, ראש המועצה המקומית חצור הגלילית, אמר שהטבות המס משכו לישוב יזמים ואף הגדילו ב-18% את האוכלוסייה ביישוב. לפי טלי פלוסקוב, ראש עיריית ערד, הפסד הכנסה בעקבות ביטול הטבות המס בעיר יפגע גם במשקי הבית וגם בעסקים, ובמצב זה משפחות רבות עלולות לעזוב את העיר.

 

צור קשר
נשמח לעמוד לשרותך | 03-7552500