כניסה
למערכת
ט.מ.ל
PAYCHECKS
לחץ להרשמה
מרכז ידע וחדשות
מרכז ידע וחדשות
03.10.2014

תשלום עבור ימי החג של המוסלמים, הנוצרים, והדרוזים לשנת 2015

תשלום עבור ימי החג של המוסלמים, הנוצרים, והדרוזים לשנת 2015

הוראות החוק הנוגעות לתשלום עבור ימי חג

בשוק העבודה הישראלי מועסקים עובדים שמשתיכים לדתות שונות (יהודים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים). לכל דת יש חגים משלה, ואף יותר מכך, הנוצרים מתחלקים לפלגים שונים שחוגגים את החגים במועדים אחרים. כיוון שישראל היא מדינה דמוקרטית היא מחויבת לאפשר את חופש הפולחן לבני כל הדתות.

קביעת הזכאות לדמי חגים היא פועל יוצא של חוק יסוד שעוסק בחופש הדת והמצפון, ואינה חלק מחוק הגנת השכר. הוראות התשלום עבור ימי החג מקורם בצו הרחבה שנגזר מחוק ההסכמים הקיבוציים שעליו חתום שר הכלכלה והמסחר.

קיימת רשימה שמתייחסת לימי החגים שנופלים בימי חול, ובהם זכאים כל אחד מבני הדתות השונות לקבל דמי חגים:

חגי היהודים: ראש השנה (2 ימים), יום כיפור (1), סוכות (2), פסח (2), עצמאות (1), שבועות (1) – סה"כ 9 ימי חג.

חגי המוסלמים: יום הולדת הנביא (1 יום), יום עליית הנביא לשמים (1), תחילת הרמדאן (1), עיד אל פיטר (3), עיד אל אדחה (4), ראש השנה המוסלמי (1) – סה"כ זכאי העובד המוסלמי לתשלום עבור 11 ימי חג בשנה.

חגי הנוצרים: ראש השנה (1 יום), חג ההתגלות (1), יום הבשורה (1), פסחא (3), עליית ישו השמיימה (1), חג המולד (3) – סה"כ זכאי העובד הנוצרי לתשלום עבור 9 ימי חג בשנה.

חגי הדרוזים: עיד אלח'דר (1 יום), הנביא שועייב (4), הנביא סבלאן (1), עיד אלאחדה (4) – סה"כ זכאי העובד הדרוזי לתשלום עבור 10 ימי חג בשנה.

יחד עם זאת, כל עובד שאינו יהודי יכול לבחור לנצל כיום מנוחה בתשלום את ימי החג היהודיים או את ימי החג שלו. במקרה שהחג יוצא ביום המנוחה השבועי, העובד, מכל דת שהיא, אינו זכאי לתשלום עבור יום חג זה.

זכאות לדמי חגים

הזכאות בדמי חגים תלויה בסטאטוס של העובד:

שכר חודשי – עובד שמקבל שכר חודשי זכאי לתשלום מלוא ימי החג.

עובד שעתי, יומי או קבלני שעבד לפחות שלושה חודשים במקום העבודה, זכאי לתשלום מלוא ימי החג ובתנאי שעבד ביום שלפני החג וביום שלאחריו.

תשלום עבור עבודה ביום חג

יש ענפים מסוימים (כגון תיירות או מלונאות), שבהם עובד נדרש לעבוד בימי החג. התשלום עבור יום זה יהיה כמו תשלום עבור עבודה ביום שבת. כלומר תוספת של 150% על שכר העובד.

 

צור קשר
נשמח לעמוד לשרותך | 03-7552500