-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- -----------------------------------------------
כניסה
למערכת
ט.מ.ל
PAYCHECKS
לחץ להרשמה
מרכז ידע וחדשות
מרכז ידע וחדשות
13.04.2014

הגבלת ה"שוטף פלוס" – הקץ להמתנה הארוכה לתשלומים

הגבלת ה

החל משנת 2015 – כך הבטיח שר האוצר יאיר לפיד בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים שהתקיימה באפריל 2014 – הממשלה תקצר את זמן ההמתנה לתשלום של מגישי החשבוניות. המטרה היא שנוהל זה יתפשט גם למגזר העסקי, ואנשים לא יידרשו להמתין זמן רב עד לקבלת התשלום עבור חשבוניות שהגישו.

כדי להבין את גודל הבשורה, כדאי קודם כל להבין מהו אותו "שוטף פלוס", כיצד הוא נולד ומי מרוויח ומפסיד ממנו.

מהו "שוטף פלוס"?

בעצם "שוטף פלוס" הוא סוג של אשראי, שנקרא גם "אשראי ספקים", והוא ניתן על ידי הספקים ללקוחות שלהם. אשראי זה מאפשר לספקי שירותים או מוצרים לספק את השירות או המוצר ללקוחות, ולא לקבל את התשלום מיידית עבור השירות או המוצר שסיפקו, אלא רק כעבור זמן מה.

חישוב אשראי "שוטף פלוס"

התשלום מתבצע לאחר מספר ימים שמצוינים לאחר הראשון בחודש העוקב. כלומר, "שוטף +30" לעסקה שהתבצעה בין הראשון לבין ה-28 בפברואר, תשולם רק ב-30 במרץ. אשראי שמעבר לשוטף יהיה תלוי בהסכם שנקבע בין הספק לבין הלקוח.

איך נולד ה"שוטף פלוס"

עובדים עצמאיים או פרילנסרים נתקלים לא פעם לא רק במונח שוטף פלוס 30, אלא גם פלוס 60 ופלוס 90... שיטה זו התפתחה בישראל עקב מסורת התשלומים של מוסדות המדינה לבעלי עסקים פרטיים.

צריך להבין שמשרדי הממשלה מתוקצבים לפי תקציב שנתי, אבל למעשה התקציב לא מועבר באופן סדיר אלא לפי גביית המיסים בפועל. משום כך, משרדים ממשלתיים נאלצים לא פעם להמתין עד לקבלת התקציב בפועל, לפני שיוכלו לשלם לבעל העסק הפרטי.

כך נוצר מצב שבו העבודה מתבצעת אבל התשלום מתמהמה. גם גופים גדולים יותר שהתחייבו לעסקאות שונות נאלצים לחכות לתשלום של המדינה ואז הם מגלגלים את אותו "שוטף פלוס" לספקי המשנה.

בעסקת "שוטף פלוס", הספק בעצם מוותר על ריבית שהיה יכול לקבל אם הכסף היה משולם לו מיידית. לעומת זאת, מי שקיבל את השירות או רכש את המוצר, נהנה מהריבית על הכסף שלא שילם לספק.

שיטה זו יוצרת מספר בעיות וביניהן:

  • עסק קטן שלא מקבל תשלום בזמן, בעצם מלווה את התשלום לעסק הגדול יותר. כיוון שלרוב העסקים הקטנים אין בחשבון כסף למימונים אלה, הם עלולים להיאלץ לקחת הלוואה או להיכנס לגירעון.
  • בעל העסק הקטן כלל לא בטוח שיוכל לקבל את הכסף בזמן. דחייה בחודש היא לפעמים הפסד גדול לפרויקט שלו, ובעצם הוא עובד בחינם.

ומה הקשר לתשלום המע"מ?

הספק נדרש לשלם בזמן את המע"מ שנוסף לעסקה, את משכורת העובדים וכן הלאה – למרות שעדיין לא קיבל את כספו תמורת העסקה.

בנוסף, כל בעל עסק מחויב לשלם את המע"מ למדינה מיידית. אבל יש חברות שמשלמות את חובן אבל ללא המע"מ. חברה גדולה שדוחה את המע"מ זוכה ביתרון שכן היא מקבלת החזר של מע"מ עבור כל חשבונית שקיבלה מבעלי העסקים. היא יכולה להשקיע כספים אלה עד שיגיע הזמן שתצטרך להעביר את תשלומי המע"מ לבעלי העסקים השונים.

צור קשר
נשמח לעמוד לשרותך | 03-7552500