----------------------------------------------- מבצע חגורה שחורה,
כניסה
למערכת
ט.מ.ל
PAYCHECKS
לחץ להרשמה
מרכז ידע וחדשות
מרכז ידע וחדשות
06.12.2019

זכויות עובדים ומעסיקים במצב חירום

היעדרות מהעבודה עקב מצב חירום, מה הזכויות של העובדים והמעסיקים ? ומי משלם את המשכורות לעובדים שנעדרו מעבודתם עקב מצב החירום שהוכרז במדינת ישראל ?

בתאריך 12/11/2019 הוכרז מצב חירום וניתנה הנחייה של פיקוד העורף על השבתת הלימודים ומקומות העבודה (שאינם חיוניים) מהדרום ועד גוש דן ירקון והשפלה, בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה.

בעקבות כך רשות המיסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שנעדרו מהעבודה בעקבות המצב הביטחוני, הן בשל ההוראה על סגירת מקום העבודה, והן עבור הורים שנאלצו להישאר כדי להשגיח על ילדיהם (מתחת לגיל 14) בשל סגירת מוסדות החינוך.

הסוגיה שכרגע טרם הובררה היא, מכיוון שפיקוד העורף הודיע בהמשך היום שהעובדים יכולים לצאת למקום עבודתם (בתנאי שיש מרחב מוגן), תיחשב הודעה זו כפותרת את המדינה ממרבית הנזקים העקיפים שנגרמו למעסיקים שעובדיהם לא הגיעו למקומות העבודה, ולא ברור מי יישא בנזקים ובתשלומים למעסיקים.

ניסיון העבר מלמד כי לאחר סיום מצב החירום המדינה מגבשת מנגנון פיצוי למעסיקים בתנאים מסויימים.

לעובדים עומדת הזכות להיעדר ממקום העבודה בעקבות ההנחיות של פיקוד העורף, ובהתאם לכך שמוסדות הלימוד של ילדיהם (פחות מגיל 14) הושבתו. אך אין הסדרה בחוק לגבי הזכות לקבל שכר בגין ימי ההיעדרות במצב החירום.

כפי שפורסם אמש 03/12/2019 ראש הממשלה בנימין נתניהו חתם  על צו הרחבה בעניין תשלום שכר לעובדים אשר נעדרו מעבודתם בשל המצב הביטחוני בתקופה שמיום ה-1.5.2018 ועד ה-31.12.2019. צו ההרחבה שנחתם מרחיב את קשת המעסיקים אשר יקבלו שיפוי מהמדינה בגין מתן תשלום השכר לעובדים המתגוררים או שמקום עבודתם נמצא בטווח של עד 40 ק״מ בלבד מרצועת עזה.

המשמעות עבור תושבי גוש דן שנעדרו מעבודתם היא שהמעסיקים יוכלו לנכות את יום ההיעדרות מצבירת החופשה שלהם.

מצורף כאן החוזר של משרד האוצר בנושא

* המידע המובא באתר הוא מידע כללי ואינו מידע מחייב. הזכויות נקבעות על פי חוק, תקנות ופסיקות בתי משפט. השימוש במידע המופיע כאן אינו תחליף לקבלת ייעוץ או טיפול משפטי מקצועי או אחר והסתמכות על האמור בו היא באחריות המשתמש/ת בלבד.

צור קשר
נשמח לעמוד לשרותך | 03-7552500