---------
--------- -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- -----------------------------------------------
כניסה
למערכת
ט.מ.ל
PAYCHECKS
לחץ להרשמה
מרכז ידע וחדשות
מרכז ידע וחדשות
11.04.2014

חתימות אלקטרוניות מאושרות גם בישראל – כל מה שרציתם לדעת

חתימות אלקטרוניות מאושרות גם בישראל – כל מה שרציתם לדעת

 

חתימות אלקטרוניות מאושרות גם בישראל

אחת המגמות החמות ביותר בשוק היום היא להעלות את הארגון או העסק ל"ענן". פתרונות מבוססי ענן הופכים את תהליכי העבודה הישנים והמסורבלים שכרוכים בניירת, לתהליכים חסרי הגיון ובלתי יעילים. תהליכי עבודה שכאלה כרוכים בצורך להדפיס, להתמודד באופן פיזי עם דואר, אחסון, ארכיון; ולעיתים קרובות גם בצורך להשמיד מסמכי נייר.

פתרונות מבוססי ענן מעניקים תהליכים ירוקים ללא נייר, מפחיתים את עלות העבודה ומובילים בסופו של דבר לחיסכון בזמן יקר ובמשאבי אנוש. על ידי ניהול דיגיטלי של העסק, המנהלים מצליחים לשחרר את כוח האדם למשימות חשובות יותר ומשפרים את היעילות והשירות של העסק שלהם. כל אלה הביאו גם לצורך בחתימה אלקטרונית, שתחליף את החתימה על נייר.

במהלך העשור האחרון, נצפתה האצה משמעותית בחתימות אלקטרוניות ברחבי העולם בקרב עסקים וארגונים מכל הגדלים והמגזרים. מבחינה טרמינולוגית, חתימה סתם במחשב היא הסוג הבסיסי ביותר של חתימה דיגיטלית, ונחשבת לדרך לא בטוחה לתיעוד חתימה, כי אין שום דבר שימנע מאדם אחד להקליד במחשב או לחתום את שמו של אדם אחר. בניגוד לחתימה זו, החתימה האלקטרונית היא מאובטחת, מקודדת, מבטיחה את האותנטיות של החותם ומטפלת בבעיות שקשורות באמינות הנתונים ובהגנתם.

בעקבות השימוש ההולך וגובר באינטרנט ובאמצעי התקשורת האלקטרונית, הובן גם בישראל שחייבים להתאים את החוקים למציאות החדשה שנוצרה. ואכן, בשנת 2001 נחקק בישראל חוק החתימה האלקטרונית.

כדי להצליח במשימה זו ולהגביר את האמינות של מסרים ומסמכים שחתומים בחתימה אלקטרונית–היה צורך להסדיר בישראל את המעמד ואת התוקף של החתימה האלקטרונית.

סוגי החתימות האלקטרוניות

לפי החוק חתימה אלקטרונית היא "חתימה שהנה מידע אלקטרוני או סימן אלקטרוני, שהוצמד או שנקשר למסר אלקטרוני". החוק לא קבע תוצאות משפטיות באשר לשימוש בחתימה שכזו, כיוון שנכללות בהגדרה זו מגוון צורות של חתימות אלקטרוניות שלא בהכרח מאפשרות לזהות את החותם או לוודא שהמסר החתום אכן שלם.

לכן, עדיף לבחור בחתימה אלקטרונית בטוחה יותר שמופקת על ידי אמצעים שניתנים לאימות וכוללים שני פרמטרים: אמצעי חתימה – שהוא מפתח פרטי שנשמר בסוד על ידי החותם; ואמצעי לאימות החתימה  שהוא מפתח ציבורי שאפשר לפרסם ברבים.

ישנם מספר תנאים שבגינם חתימה אלקטרונית נחשבת כמאובטחת: החתימה היא ייחודית לחותם, מאפשרת זיהוי של החותם, הופקה באמצעים שניתנים לשליטה רק על ידי החותם, ואפשר לזהות שינוי שבוצע במסמך לאחר מועד החתימה האלקטרונית.

כדי לאשר שהחתימה אכן מאובטחת, החוק מגדיר סוג נוסף של חתימה אלקטרונית והוא – חתימה אלקטרונית מאושרת. זוהי חתימה שאפשר לצרף לחתימה האלקטרונית תעודה אלקטרונית שהפיק גורם מאשר ומהימן שנרשם כחוק, והיא מאפשרת לאמת שהחתימה אכן מאובטחת.

קומסיין - חברה מאושרת לשירותי חתימה אלקטרונית

כדי להשתמש בחתימה אלקטרונית, יכול הארגון להיעזר בשירותיה של חברה שקיבלה רישיון לכך ממשרד המשפטים. קומסיין היא חברה מורשית שמעניקה לעסקים חתימה אלקטרונית בעלת קוד ייחודי לבעל החתימה,כאשר הוא חותם על קובץ מוצפן שמצורף למסמך המקורי. בכך מתאפשר זיהוי של מי ששולח את המסמך והבטחה שתוכן המסמך הוא אכן שלם ומקורי.

שיתוף פעולה מנצח – ט.מ.ל וקומסיין

בעקבות שיתוף פעולה בין ט.מ.ל וקומסיין, לקוחותינו יכולים ליהנות ממערכת לניהול מסמכים שכוללת חתימה אלקטרונית. מערכת DMS, היא מערכת ממוחשבת לניהול מסמכים שמאפשרת למשתמשים לבצע גם חיתום אלקטרוני מאושר, בכפוף לחוק החתימה המאושרת בישראל.

מערכת זו, שמשווקת על ידי חברת ט.מ.ל, מחליפה את הארכיון המסורתי המסורבל ובעצם מהווה פלטפורמה מודרנית וחסכונית לניהול ידע והיום גם מאפשרת גישה קלה וידידותית לחיתום האלקטרוני המאושר של חברת קומסיין.

כלומר, משתמשי תוכנת DMS של חברת ט.מ.ל יוכלו לבצע חיתום אלקטרוני מאושר על ידי חברת קומסיין, ישירות מתוך מערכת ה-DMS על כל סוג של קובץ, ובכך לייתר לחלוטין את הצורך בהדפסה כדי לחתום בעט על הנייר.

צור קשר
נשמח לעמוד לשרותך | 03-7552500