כניסה
למערכת
ט.מ.ל
PAYCHECKS
לחץ להרשמה
מרכז ידע וחדשות
מרכז ידע וחדשות
01.02.2014

פתיחת שנה, סגירת שנה טופס 106 ואחרים - המלצות וטיפים

פתיחת שנה, סגירת שנה טופס 106 ואחרים - המלצות וטיפים

 

חודש ינואר הוא באותה נשימה סיכום של השנה הקודמת, 2015, והתחלה של השנה החדשה – 2016. במאמר תמצאו את כל המידע שחשוב לדעת לסגירת ולפתיחת שנה.

 

סגירת שנת 2015

 

בסוף השנה כל חברה עושה בדק בית לגבי כל הדברים שקרו אצלה במהלך השנה. בין היתר, זה כולל השוואות בין דוחות בתוכנה מסוימת או אף בין כמה תוכנות ברמה שנתית.

לדוגמה נעשית בדיקה מה היו עלויות המעביד במהלך השנה ומהן העלויות שעתידות להיות נכון לדצמבר 2015.   

 

כמה דוחות וטפסים שיכולים לסייע לקראת סוף השנה

 

טופס 106- מרכז בתוכו את המשכורת של העובד, הניכויים, ההטבות והתשלומים למס הכנסה. המעביד מחויב לתת טופס זה בסיומה של השנה והוא משמש את העובדים לצורך הגשת דוחות שנתיים ולפעמים גם לקבלת החזרי מס.

דוח תמחיר או דוח עלות/חבות המעביד – מרכז את עלויות המעביד עבור כל עובד, ומפרט אותן.

עתודה/חבות לפיצויים ולחופשה - דוח זה מרכז את העלויות העתידות להיות למעביד בשנים הבאות לעניין פיצויים וחופשה. 

דוח שווים/הכנסות זקופות - מרכז את כל השווים שהיו במהלך השנה עם פירוט העובדים. ניתן להיעזר בדוח זה לבדיקת טופס 126.

פקודה מצטברת להנהלת חשבונות – באמצעות דוח זה אפשר להשוות בין הקיים בתוכנת השכר ובין יתרות הכרטיסים בתוכנת הנהלת החשבונות ברמה השנתית, ולתקן במידת הצורך.

טופס 126 – הדוח השנתי של המעביד המפרט את המשכורות השנתיות של העובד והניכויים למס הכנסה ולביטוח לאומי. טופס זה מסכם את כל ה-102 החודשיים.

לשם בדיקה של טופס זה לפני הגשתו לרשויות מומלץ להשוות את הנתונים שרשומים בו מול טופסי 102 שהוגשו בכל חודש, ולוודא שהם זהים. בנוסף, נוהגים להשוות טופס זה גם לדוחות של הנהלת חשבונות.

חשוב לזכור שביטוח לאומי בטופס 126 מתייחס לטופסי 102 בלבד, ללא תושבי חוץ (טופס 612), חופשה ללא תשלום (טופס 613), פנסיונר בפרישה מוקדמת (617). לכן, בהשוואת טופס זה לדוחות אחרים יש להפחית את הסכומים של אוכלוסיות אלו.

 

שנת המס 2015 נסגרת רשמית כאשר מוגש טופס 126 לרשויות ומתקבל אישור שהכול תקין. לאחר הגשת טופס 126 מומלץ שלא לעסוק בשנה זו יותר. 

לבסוף , מומלץ בחום לבצע גיבוי לנתוני 2015 כדי להבטיח שהם שמורים.

 

 

פתיחת שנת 2014

 

בכל שנה ישנם עדכונים מצד הרשויות לשנת המס החדשה. ביניהם אפשר למצוא העלאה או הורדה של תקרות קיימות, עדכון של נקודות זיכוי קיימות או יצירת נקודות זיכוי חדשות, ועדכון אחוזי מס וביטוח לאומי.

 

איך להתחיל את השנה על רגל ימין

 

סדר במצבת העובדים - כדאי לעשות סדר ברשימת העובדים ולעדכן את הפרטים שלהם. חשוב לעשות הפרדה בין עובדים פעילים ועובדים שאינם בחברה עוד. עובדים מהסוג השני צריכים להיות מוקפאים/לא פעילים במערכות השכר על מנת שלא יצברו זכויות.

בנוסף, יש להפיק טופס 101 ולהגישו לעובדים. באמצעות טופס זה אפשר לגלות מה      השתנה אצל העובד ולעדכן זאת לצורכי מיסוי.
 

אישורי מס וביטוח לאומי – יש לשים לב לתוקף אישורי המס והביטוח הלאומי ולבקש מהעובדים אישורים חדשים המתייחסים לשנה החדשה.

הפרשות מינימום – הפרשות מינימום לקופת גמל בשנת המס החדשה התעדכנו ולכן יש לעדכן את ההפרשה לקופות הפנסיה לעובדים הרלוונטיים לפי המינימום החדש. המינימום החדש בשנת 2014 הוא 5.51% גמל עובד, 6.11% גמל מעביד ו-6.11% מעביד לפיצויים.

למידע על שיעורי ביטוח לאומי

למידע על שינויים במערך הניכויים לשנת המס 2014

שתהיה לכולנו שנת 2016 פוריה וטובה.

 

 

צור קשר
נשמח לעמוד לשרותך | 03-7552500