-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- -----------------------------------------------
כניסה
למערכת
ט.מ.ל
PAYCHECKS
לחץ להרשמה
מרכז ידע וחדשות
מרכז ידע וחדשות
01.02.2014

שידור טפסים 856, 101, 865 - עידן הפייפרלס

עידן ה-Paperless: עכשיו גם הרשויות כבר הגיעו

אז מה כל כך רע בנייר, כלומר, מלבד הבלגן? נראה שהיום רוב המנהלים סבורים שעובדים דיגיטליים הם הרבה יותר פרודוקטיביים מעובדים שמתחפרים תחת הרים של נייר.

ואכן, המחקר מלמד שעיסוק בניירת גורם לבזבוז של שעות עבודה יצרניות. ולא רק שהנייר מייצר בעיות מעצם השימוש בו, הוא גם נתפס כגורם שמקשה על משיכת לקוחות לעסק.

היום, רוב החברות המתקדמות כבר מנהלות את הנתונים והמסמכים שלהן באמצעות מערכת ניהול מסמכים (Document Management System - DMS.

אבל עידן ה-paperless לא נשאר רק מנת חלקו של התחום העסקי, אלא מחלחל גם לרשויות בישראל שמגיעות למסקנה הבלתי נמנעת: הדיגיטלי עדיף על הניירת.

בעבר, הגשת הדוחות לרשויות הייתה אפשרית על נייר בלבד. בהמשך, נעשה שילוב בין ניירת ומחשוב. היום, נראה שהנטייה של הרשויות היא לעבור לטפסים ממוחשבים ואפילו לקבצים, במידת האפשר.

יש היום מספר טפסים שהרשויות מחייבות למלא ולשלוח דרך האינטרנט ויש טפסים שנתונים לבחירתה של החברה, אם לשלוח נייר או טופס ממוחשב.

בשנים האחרונות הרשויות יצרו יותר ויותר אופציות שמאפשרות למעסיק או אפילו מחייבות אותו להתקדם לעידן ה-paperless ולדווח באמצעות האינטרנט בלבד.  

להלן כמה מההתפתחויות האחרונות:

טפסים לביטוח הלאומי:

-           טופס 102 קוד דיווח 1 (דוח שוטף), טפסים: 612, 617,613 עדיין ניתן להגיש בכמה גרסאות: יש אפשרות לדווח בפנקס יצירת קובץ והטופס ייקלט באתר הביטוח הלאומי, ואפשר לשדר ישירות לביטוח הלאומי מתוך תוכנת השכר.

-           טופס 102 זיכויים. הרשות מחייבת את המעסיק לדווח רק באמצעות האינטרנט על ידי יצירת קובץ או שידור ישיר מתוכנת השכר.

-           ביטוח לאומי מחייב את המעסיק לדווח בכל רבעון על סוגי עובדים מסוימים. כמו: רשימה שמית של עובדים שהיו בחופשה ללא תשלום, מרצים, אומנים ומקבלי פנסיה מוקדמת. רשימה זו צריכה להיות ממוחשבת והיא נקלטת באתר של ביטוח לאומי.

טפסים למס הכנסה

טופס 126/856 אפשר לשלוח בצורה ממוחשבת בלבד. לאחר שמס הכנסה קולט את הקובץ ומוודא את תקינותו הוא שולח בדואר אלקטרוני הצהרה למעסיק, שאותה עליו למלא.
טופס 101 אלקטרוני: ניתן להפיק את טופסי 101 ונספחיו בצורה אלקטרונית ולחסוך את המילוי הידני.

חשבוניות

עד כה החשבוניות היו חייבות להיות מודפסות ולשאת עליהן חתימה כדי להיחשב כחשבוניות מקור קבילות מבחינה חוקית. היום יש בתי עסק שרשאים להפיק חשבוניות מקור ממוחשבות.

פעולות ממוחשבות נוספות

יש חברות שעובדות בצורה ממוחשבת כמעט לחלוטין, כולל: שליחת תלושים בדואר אלקטרוני (לפעמים בנוסף לשליחתם בדואר רגיל), שמירת דוחות במחשב, העברות אלקטרוניות לבנקים, ועוד.

החברות שולחות היום דוחות לגורמי חוץ בדואר אלקטרוני ויש אף חברות שמנהלות את כל מסמכי החברה באמצעות מערכת ממוחשבת. חברות אלה, בדומה לרשויות, הפנימו את העובדה שעבודה ממוחשבת חוסכת זמן יקר, טעויות וכסף.

מידע נוסף על שירותים אלקטרוניים של רשויות:

טופס 101 אלקטרוני  (תמצאו בקישור זה חומר על הערך המוסף של דוחות ממוחשבים)

שידור 126

שירותים מקוונים דרך האינטרנט

ביטוח לאומי

צור קשר
נשמח לעמוד לשרותך | 03-7552500